Mentolowe papierosy znikają ze sprzedaży w całej Unii Europejskiej. Chociaż dyrektywy podjęto już w 2014 roku, dopiero teraz wchodzą w życie.

Już od 20 maja zakaz sprzedaży papierosów mentolowych


W Polsce mentolowe papierosy stanowią aż 30 proc. całego rynku. Co ciekawe, aż 50 proc. palaczy nie wie, że od 20 maja znikną one na zawsze ze sklepowych półek.

Niestety, ale wycofanie tych wyrobów może bardzo źle wpłynąć na kondycję małych sklepów. W niektórych z nich sprzedaż wyrobów tytoniowych to aż 40% obrotów. W Polsce zaś sześć fabryk produkuje papierosy mentolowe, co stanowi około 10% całej europejskiej produkcji.

– Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. – Ważne jest też budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości – dodaje.

Aż 20 proc. badanych palaczy deklaruje jednak, że będzie kupować „mentole” na czarnym rynku.