Jakie mieszkanie wybrać – nowe czy używane? Co w tych obydwu segmentach ma do zaoferowania łódzki rynek nieruchomości pierwotny, a co wtórny? Decyzja nie należy do najłatwiejszych, ale krótka analiza powinna wesprzeć zastanawiających się nad zakupem lokalu w stolicy województwa łódzkiego.

Odebranie kluczy do własnego M, to jeden z najważniejszych momentów w życiu, niezależnie, czy jest to nasze pierwsze mieszkanie, czy kolejne, zakupione np. w celach inwestycyjnych. Aby pozytywne wrażenie zagościło na długo przed podpisaniem umowy o zakupie lokalu, warto sprawdzić wszystkie możliwości rynku nieruchomości. Tutaj rodzi się podstawowe pytanie: gdzie szukać? Na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Rynek wtórny a nowe mieszkania. Łódź  ze zróżnicowaną ofertą

W lokalach z drugiej ręki można szybciej zamieszkać niż w tych oferowanych przez deweloperów. Jednak ta zasada nie obowiązuje zawsze. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego należy brać pod uwagę potencjalny remont (często wraz z wymianą instalacji), co wiąże się z dużymi kosztami i opóźnieniami w przeprowadzce. 

Niższa cena za zakup własnego M w kamienicy ma późniejsze skutki w wyższych wydatkach związanych z przystosowaniem pomieszczeń do oczekiwanego standardu. Na podobne nakłady pieniężne trzeba się przygotować, gdy lokal mieści się w bloku z lat 80. ubiegłego wieku. Ponadto, wejście do naszego mieszkania ekipy remontowej przesuwa w czasie przeprowadzkę do nowego miejsca, o czym także trzeba pamiętać. W terminarzu prac trzeba też uwzględnić uporządkowanie pomieszczeń i ich końcową adaptację. Jeśli jednak takie uwarunkowania są brane pod uwagę przy wyborze mieszkania z rynku wtórnego, to można poszukać mieszkania w tańszych dzielnicach np. na Bałutach. W tym rejonie ceny są bardzo zróżnicowane1. Jednak nie tylko kwestie finansowe powinny przesądzać o wyborze mieszkania, ale także najbliższe otoczenie, oferta handlowa czy poziom bezpieczeństwa. Bałuty są uważane za jedną z mniej bezpiecznych łódzkich dzielnic, zwłaszcza w okolicy zniszczonych kamienic i zaniedbanych zabudowań2.

Decydując się na zakup nowego mieszkania, nie musimy martwić się o stan techniczny budynku. Obecnie ekipy budowlane stosują nowoczesne materiały, zapewniając tym samym odpowiednią izolację budynku i solidne wykonanie. W przypadku lokali z rynku pierwotnego trzeba nastawić się na wyższy koszt wykończenia niż przy zakupie mieszkania „z drugiej ręki”. Natomiast późniejsze wydatki związane z ich utrzymaniem są niższe, a nowoczesne budownictwo zapewnia ekonomiczne użytkowanie. Deweloperzy coraz częściej do inwestycji wprowadzają także ekologiczne i inteligentne rozwiązania, np. system do sterowania mediami za pośrednictwem telefonu czy tabletu, który pozwala wygenerować oszczędność sięgającą nawet do 30 proc. w skali roku.  

Inwestycje mieszkaniowe w Łodzi – jak rozwija się rynek pierwotny?

Na początku września 2020 r. deweloperzy w Łodzi zrealizowali 3 765 nowych lokali w ramach 93 projektów. To wzrost o 14 proc. r/r3, jeśli chodzi o nowe mieszkania. Łódź jawi się dla deweloperów jako atrakcyjne miejsce do realizowania inwestycji, co wynika z możliwości wykonywania projektów w dogodnych lokalizacjach, nawet w Śródmieściu. To sprawia, że mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, a deweloperom daje możliwość szybkiej komercjalizacji inwestycji. 

 – Niewątpliwe wśród dzielnic na uwagę zasługuje Widzew z komfortową komunikacją miejską, umożliwiającą dojazd do innych części miasta. Atrakcyjność tego obszaru przejawia się także przez bogatą ofertę handlową, sportową i rekreacyjną. Nie brakuje tutaj także zielonych terenów idealnych na spacery. Łódzki rynek pierwotny oferuje również mieszkania w Polesiu. Ta dynamicznie rozwijająca się dzielnica staje się coraz bardziej popularna wśród łodzian – wyjaśnia Bartosz Tomaszewski, kierownik działu sprzedaży Grupy Murapol w Łodzi. 

Widzew, Polesie, Śródmieście, Bałuty – możliwości jest wiele, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. 


1  
https://www.otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/mieszkania-w-lodzi-ceny-i-lokalizacje-id6932html1
 https://terenbudowy.net/mieszkanie-w-lodzi-jakie-ceny/\
3  https://plus.dzienniklodzki.pl/rynek-mieszkaniowy-w-lodzi-w-cieniu-koronawirusa-jakie-sa-ceny-na-rynku-wtornym-i-pierwotnym/ar/c3-15297661