INRIX - amerykańska firma, której celem jest dostarczanie rozwiązań dla dzisiejszych problemów transportowych na całym świecie oraz zapewnienie producentom samochodów usług poprawiających jazdę, przeprowadziła badania natężenia ruchu w 2017 r., w których udział wzięło ponad tysiąc miast. Z uzyskanych danych przygotowano zestawienie najbardziej zakorkowanych miast na świecie.

Ranking został zrealizowany na podstawie badań przygotowywanych przez 240 dni w roku i nie obejmował on okresów świątecznych i wakacyjnych, ponieważ obniżałyby one średnią. Weryfikowano natężenie ruchu, to jest prędkość pojazdu i czas jaki spędzono w korkach. W tym światowym notowaniu, Łódź znalazła się na 7 miejscu wśród polskich miast, na 183 miejscu pośród miast europejskich i na 310 w ogólnoświatowej klasyfikacji.

,,Pojazdy, które biorą udział w ruchu to nie tylko samochody rejestrowane w Łodzi. Duży udział mają także pojazdy wjeżdżające do miasta. Znamy zjawisko suburbanizacji, wiele osób się wyprowadza, środkiem komunikacji staje się tam przede wszystkim samochód, dociążając ruch w mieście’’ – powiedział Jarosław Chwiałkowski - dyrektor Departamentu Obsługi i Administracji UMŁ.

W ciągu 10 lat przybyło ok.130 tys. samochodów rejestrowanych w Łodzi, co z pewnością wpłynęło na zwiększone natężenie ruchu.

Zaś Maciej Sobieraj - zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu dodał: ,,Liczymy, że głównym środkiem transportu będzie pociąg, a tym samym liczba samochodów na wylotach ze Zgierza, Pabianic, czy Andrespola będzie się zmniejszać, bo jeżeli chodzi o mieszkańców Łodzi to wypełnienie pojazdów komunikacji miejskiej w godzinach szczytu jest dosyć wysokie".

Wspomniał on także o dwóch grupach użytkowników, którymi są osoby dojeżdżające do pracy etatowej, w której spędzają tylko kilka godzin dziennie oraz o osoby, które ze względu na specyfikę pracy muszą korzystać z samochodu. Wnioskując, jeśli pierwsza grupa zdecydowałaby się przesiąść na pociąg, tramwaj lub autobus, to automatycznie znalazłoby się więcej miejsca i swobody dla drugiej grupy użytkowników.