Wlanie benzyny do diesla niesie zazwyczaj ze sobą bardzo poważne konsekwencje. O ile zdasz sobie sprawę z pomyłki przed odpaleniem silnika, to łatwo sprostasz temu kłopotowi. Gorzej sprawa wygląda, jeśli uruchomisz silnik i wyjedziesz w drogę. Zazwyczaj dochodzi do wlania benzyny do diesla, a nie na odwrót, ponieważ “pistolet” benzyny bez trudu mieści się we wlewie diesla.

SKUTKI ŹLE WLANEGO PALIWA
Jeżeli uruchomisz silnik i odjedziesz ze stacji, pierwsze co może Cię spotkać, to mniejsza moc samochodu i utrata płynności jazdy. Zdarza się, że silnik całkowicie odmawia posłuszeństwa i zupełnie przestaje pracować. Nie zawsze skutki naszej pomyłki są tak poważne. Czasami wystarczy dolać do pełna ON i pozwolić silnikowi na wypalenie benzyny. Jednak niezależnie od stopnia uszkodzeń, najbezpieczniej jest wezwać pomoc drogową. Pracownik przyjedzie, przetransportuje Twój samochód do warsztatu, gdzie wypompują złe paliwo, przeczyszczą układ palmowy. W razie czego wymienią filtry oraz inne części.

Dla bezpieczeństwa własnego i innych osób korzystających ze stacji benzynowej, najlepiej będzie samochód przepchać na ubocze i stamtąd wezwać pomoc drogową.

BENZYNA A DIESEL

Po przetransportowaniu samochodu do warsztatu, pracownicy najpierw wypompowują paliwo, po czym oczyszczają układ paliwowy i sprawdzą stan filtra. Jeśli w porę się zorientowałeś i nie zdążyłeś uruchomić silnika, to nie zawsze konieczna będzie wymiana filtra. To duża oszczędność dla kierowcy. Uruchomienie auta po źle zatankowanym paliwie kosztować będzie znacznie więcej. W tej sytuacji konieczne będzie czyszczenie całego układu paliwowego, wymiana albo regeneracja wtrysków w silniku diesla. Ten proces jest koniecznością, ze względu na to, że benzyna jest bardziej sucha od oleju napędowego i wtryski nie otrzymują odpowiedniego smarowania, przez co może dojść do zatarcia.

Dowozimy paliwo na terenie Łodzi i okolicznych miejscowości

Jeżeli kierowca wleje ropę do auta napędzanego benzyną, to silnik prawdopodobnie zgaśnie zaraz po uruchomieniu albo nie będzie w stanie w ogóle go odpalić. Natomiast jeśli kierowca wleje paliwo bezołowiowe do baku diesla, to najpewniej bez problemu uruchomi auto i będzie w stanie przejechać nim wiele kilometrów. Tak naprawdę będzie w stanie przemieszczać się samochodem do czasu np. zapieczenia wtrysków. W wypadku wystąpienia takich awarii, kierowca będzie zmuszony odstawić samochód na jakiś czas do warsztatu i zapłacić niemałą sumę pieniędzy.

Spuszczenie paliwa może zająć fachowcom minimum pół godziny. W bardziej skomplikowanych budowach układu paliwowego trzeba odkręcić bak, aby oczyścić wszystkie przewody. W tej sytuacji czas naprawy awarii wydłużyć może się do kilku godzin. Następnie pracownik wymieni filtr, jeśli będzie taka potrzeba. Na koniec wleje do baku odpowiednie paliwo, sprawdzi samochód poprzez odpalenie silnika i sprawdzenie, jak pracuje silnik.

USUNIĘCIE PALIWA Z BAKU - KROK PO KROKU
 • Nie odpalaj silnika w samochodzie.
 • Spróbuj, z pomocą innej osoby, przepchnąć auto od dystrybutorów na parking lub pobocze.
 • Wezwij pomoc drogową - lawetę lub holownik,
 • Pracownik przyjedzie pod wskazany adres i wypompuje paliwo z baku, wyczyści układ paliwowy oraz, w razie potrzeby, wymieni filtr i inne uszkodzone elementy.
 • Fachowiec zatankuje właściwe paliwo i uruchomi silnik.
ZABRAKŁO PALIWA NA DRODZE?
Zdarza się tak, że stoisz godzinami w korku albo w pośpiechu gnasz na drugi koniec Polski i nagle wyświetla Ci się rezerwa, a stacji nie widać w promieniu 50 kilometrów. Bywa też tak, że zepsuje się wskaźnik paliwa i zwyczajnie nie masz możliwości kontrolować jego stanu w samochodzie. Sytuacje na drodze zdarzają się różne. Nikt jednak nie chce utknąć bez paliwa, bez względu czy w korku w mieście czy pośrodku lasu.

Gdy przydarzy Ci się awaria, postaraj opanować złe emocje, zadzwoń po pomoc drogową i bezpiecznie oczekuj naszego przyjazdu.

Pamiętaj jednak o kilku rzeczach:
 • Zabezpiecz miejsce przymusowego postoju - trójkąt ostrzegawczy, który jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu.
 • Zadzwoń po pomoc drogową.
 • Zaakcentuj, jaki rodzaj paliwa potrzebujesz.
 • Podaj dokładny adres, pod którym się znajdujesz.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz współpasażerów.
 • Czekaj cierpliwie na przyjazd autolawety.
Istnieją sytuacje, w czasie których na stacji znajduje się wadliwe paliwo, które koniecznie trzeba wypompować, tak jak w wypadku pomyłki benzyny z dieslem.

Zwracaj uwagę na paliwo, które tankujesz!
DOSTĘPNE RODZAJE PALIW PODDAWANE KONTROLI:

 • benzyna (bezołowiowa 95 i 98),
 • biopaliwa ciekłe (B20 i B100),
 • gaz skroplony (LPG),
 • lekki olej opałowy,
 • olej napędowy,
 • sprężony gaz ziemny (CNG).

KONTROLOM PODDAWANI SĄ:

 • rolnicy wytwarzający biopaliwa,
 • przedsiębiorcy, którzy magazynują paliwa,
 • producenci paliw,
 • osoby transportujące paliwo,
 • stacje paliwowe,
 • stacje zakładowe,
 • hurtownie paliw.

Po stwierdzeniu, że paliwo jest złej jakości, prezes UOKiK wysyła kontrolerów do przedsiębiorstwa, które dostarczyło wadliwy towar.

OBJAWY WADLIWEGO OLEJU NAPĘDOWEGO
Wlanie do baku auta z silnikiem diesla paliwa złej jakości, może być niebezpieczne, a nawet skończyć się koniecznością naprawy auta w warsztacie samochodowym. Jeżeli zauważysz podczas tankowania, że ropa pachnie inaczej niż zazwyczaj, najlepiej od razu wezwij lawetę i za jej pomocą przetransportuj samochód do warsztatu. A na miejscu pracownicy sprawdzą, w jakim stanie jest diesel.

OBJAWY WADLIWEJ BENZYNY
Wadliwa benzyna zawiera za dużo węglowodorów aromatycznych, a także posiada niewłaściwe parametry destylacji. Te uchybienia prowadzą do niewłaściwego spalania, co wpływa na powstanie ozonu i smogu - na emisję szkodliwych produktów do atmosfery.

OBJAWY ZŁEJ JAKOŚCI GAZU LPG
Niewłaściwe parametry gazu powodują uszkodzenia samochodu. Kontrolerzy w laboratoriach uzyskali złe wyniki badania działania korozji na miedź, a także wykryli przekroczenie dopuszczalnego poziomu zawartości siarki, co prowadzi do powstawania korozji niektórych elementów silnika. To prowadzi do konieczności oddania auta do warsztatu samochodowego, najlepiej u sprawdzonego gazownika.