Na ekranach kin w końcu mamy okazję podziwiać piękny film familijny, który wzrusza, bawi i przekazuje wiele mądrości jednocześnie. To przecudowna historia, która wiele potrafi nauczyć.

10-letniego Auggiego poznajemy w chwili, kiedy po raz pierwszy musi pójść do szkoły. Główny bohater urodził się z licznymi deformacjami twarzy i dotąd uczył się w domu pod okiem swojej mamy. Czas rozpoczęcia 5 klasy jest dla niego szansą otworzenia się na świat oraz zaakceptowania samego siebie. Będzie on musiał sprostać wielu wyzwaniom oraz zrozumieć, iż nie cały świat jest taki zły. Wystarczy jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której udowodni, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.

Cała rodzina Pullmanów na pierwszy rzut oka wygląda na szczęśliwą, pomimo tragedii, która ją spotkała. Rzeczywistość jednak nie jest tak kolorowa, ponieważ każdy członek rodziny boryka się ze swoimi problemami, o których w większości nie wiedzą pozostali. Pokazuje to, iż pomimo więzi, jaka łączy całą rodzinę, każdy jej członek czuje się samotny. Dopiero na pewnych wydarzeniach, bohaterowie odkrywają, jak bardzo się od siebie odsunęli i starają się naprawić swoje błędy.

Wydarzenia fabularne poznajemy z kilku perspektyw. Z punktu widzenia między innymi starszej siostry Auggiego, mamy Auggiego , Mirandy oraz samego Auggiego. Zabieg ten umożliwia nam, poznanie tego samego wydarzenia z różnych perspektyw, co skutkuje lepszym poznaniem bohaterów. Dzięki temu również dane jest nam poznać wiele odmiennych historii, które dzieją się na tak małej przestrzeni oraz dotyczą tej garstki bohaterów, co jest to wręcz zdumiewające.

Podczas seansu z łatwością wnikamy w świat Auggiego oraz bliskich, równocześnie kibicując im, aby wszystko ułożyło się po ich myśli. Tych bohaterów nie da się zwyczajnie nie lubić. Niemała jest w tym zasługa aktorów, którzy spisali się wybornie. Inspirująca Julia Roberts, jedyny w swoim rodzaju Owen Wilson oraz mały, lecz wielki aktor, Jacob Tremblay stworzyli piękny film, który mimo poruszanego w nim bardzo trudnego tematu, stał się jednym z najbardziej pogodnych filmów ostatniego czasu.

Obraz ten powinien dotrzeć głównie do każdego dziecka czy nastolatka, ponieważ przekazuje on wiele prawd życiowych i to w bardzo przystępny sposób. Nie liczę na to, iż film ten odmieni postrzeganie inności, szczególnie przez młode pokolenie, jednak mam nadzieje, że choć przez chwilę po seansie, każdy widz znajdzie chwilę na refleksję na temat postrzegania świata przez każdego z nas.

„Cudowny chłopak” z pewnością zasługuję na 9/10. Jest to porywająca opowieść o tym, że prawdziwe piękno kryje się w sercu. Genialna gra aktorska, przepiękne kadry Nowego Jorku, wzruszająca do łez historia oraz przewspaniały morał to składniki, które złożyły się na sukces tego filmu. Z wielkim sercem zachęcam do wybrania się do kina na ten seans, który was wzruszy, rozbawi oraz pokaże, że zawsze warto być sobą.

Ocena: 9/10