Ładna pogoda zachęca stęsknionych motocyklistów do pierwszych przejażdżek w tym sezonie. Łódzcy policjanci radzą jak jeździć wczesną wiosną, by nie wpakować się w kłopoty i nie zakończyć sezonu, nim na dobre się rozpocznie. Wielu z motocyklistów nie zwraca uwagi na niskie temperatury i jeździ przez cały rok. Znakomita większość chowa jednak swoje maszyny w czeluściach garaży i poświęca zimę na odpoczynek lub planowanie nadchodzącego sezonu.

 

Niewątpliwie jazda motocyklem sprawia wiele przyjemności. Ważne, by była zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza tymi dotyczącymi ograniczeń prędkości. Jej niedostosowanie do aktualnych warunków na drodze, jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków.
Pamiętajmy, że jazda motocyklem wymaga od posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności, ale
przede wszystkim zdrowego rozsądku.

Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości. Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy samochodów. Powinni oni mieć świadomość, że po drodze jeżdżą także miłośnicy jednośladów. Szczególnie uważnie należy spoglądać w lusterko. Jedni i drudzy muszą pamiętać o wzajemnym szacunku.
  
Pamiętaj, że jesteś niewidzialny!

Początek sezonu to najgorszy czas dla motocyklistów. Kierowcy samochodów zapominają przez zimę, że istnieje coś takiego jak motocykl. Wczesną wiosną następuje prawdziwy wysyp wypadków z udziałem motocykli. Zadbaj o doskonałą widzialność - zaciśnij zęby i załóż kamizelkę odblaskową. Jedź zachowawczo i nie ryzykuj, myśl za innych. Podstawowa zasada: ograniczonego zaufania.

Strzeż się dróg

To dość przewrotna rada, ale niepozbawiona sensu. Tuż po zimie drogi są bardzo niebezpieczne - oprócz dziur, które pojawiają się znienacka w różnych miejscach, na asfalcie zalega mieszanka brudu i soli, która potrafi zaskoczyć swoim brakiem przyczepności. Pamiętaj też, że w niskiej temperaturze opony nie kleją tak, jak latem - szczególnie odczuwalne jest to na znakach poziomych i innych wzorach malowanych na drogach. Należy więc zachować zdrowy rozsądek i nie próbować poznawać granic przyczepności.

W poprzednim roku w województwie łódzkim doszło do 216 wypadków z udziałem motocyklistów. Niestety 17 z nich zginęło, a 199 było rannych. 

Motocyklisto pamiętaj!

Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Policjanci apelują również o zakładanie bez względu na porę dni elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

Policjanci z wydziałów ruchu drogowego pełniący służbę na motocyklach są już gotowi do sezonu.