Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Słońce ogrzewa nas swoimi promieniami, dając dawkę energii i uśmiechu po długich miesiącach pełnych deszczu, śniegu, wietrznych i krótkich dni. Rowery wyjechały już na ulice. W powietrzu czuć zapach pierwszych, grillowanych kiełbasek. Zaczęły się dni, podczas których można zorganizować weekendowe wypady by poznać okolice Łodzi.

W związku z tym chcielibyśmy polecić Państwu kilka miejsc wartych odwiedzenia w te ciepłe, wiosenne dni:

Opactwo Cystersów w Sulejowie, romański zespół klasztorny - jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, wpisany na listę Pomników historii. Zobaczymy tu obwarowania powstałe między XV a XVII wiekiem, trzynawową bazylikę z transeptem oraz liczne ołtarze.

Nocować można w Hotelu Podklasztorze, który oferuje swoim gościom zwiedzanie Opactwa, dostępne w pakietach lub na specjalne życzenie gości.

Barokowy Pałac w Nieborowie, w należącym niegdyś do rodziny Radziwiłłów budynku znajduje się obecnie muzeum wnętrz pałacowej rezydencji z okresu od XVII do XIX wieku, w którym możemy podziwiać obrazy, rzeźby, meble, porcelanę, tkaniny, zbiory biblioteczne i wiele innych cennych rzeczy. Pałac mieści się na terenie zabytkowego parku.

Romantyczny ogród w Arkadii w stylu angielskim jest przyjemnym i idealnym miejscem do relaksu i wypoczynku wśród przyrody. Do podziwiania są tu obiekty takie jak: Akwedukt, Domek Gotycki, Grota Sybilli i Świątynia Diany.

Ceny biletów do Muzeum w Nieborowie i Arkadii prezentują się następująco:

Nieborów 

Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki

22 zł – normalny

13 zł – ulgowy

50 zł – bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)

1 zł – dzieci 7–16 lat 

30 zł – normalny  - łączony Nieborów i Arkadia

20 zł ulgowy – łączony Nieborów i Arkadia

70 zł – rodzinny - łączony Nieborów i Arkadia

2 zł – dzieci 7–16 lat - łączony Nieborów i Arkadia

8 zł - opłata za psa (w ramach biletu szufelka i torebka na nieczystości)

Ogród i Manufaktura Majoliki

12 zł – normalny

8 zł – ulgowy

1 zł – dzieci 7–16 lat 

Arkadia

Ogród i Świątynia Diany 

12 zł – normalny

8 zł – ulgowy

1 zł – dzieci 7–16 lat 

30 zł – normalny  - łączony Nieborów i Arkadia

20 zł – ulgowy - łączony Arkadia i  Nieborów

70 zł – rodzinny - łączony Arkadia i Nieborów 

2 zł – dzieci 7–16 lat - łączony Arkadia i Nieborów

8 zł - opłata za psa (w ramach biletu szufelka i torebka na nieczystości)

Park Edukacyjno – Rozrywkowy MIKROKOSMOS w Ujeździe, to ogród z ogromnymi rzeźbami owadów oraz mikroorganizmów, gdzie stworzono specjalnie dla dzieci i młodzieży dydaktyczne ścieżki oraz woliery z egzotycznymi ptakami. W ogrodzie znajduje się również wiele gatunków roślin różnych odmian i gatunków.

Bilet normalny kosztuje 15 zł, natomiast ulgowy 13 zł, dostępne są też bilety rodzinne małe i duże.

Obowiązkowym miejscem do zwiedzenia jest również Kolegiata w Tumie pod Łęczycą, kościół powstały w XII wieku i sztandarowy przykład architektury romańskiej w Polsce.

Czas zwiedzania to ok. 30 min., po tym można napełnić żołądek posiłkami w Gościńcu tumskim lub Oberży na progu Tumu, serwującej staropolskie dania. Jeśli ktoś chciałby zatrzymać się w tej okolicy na dłużej, dostępne są noclegi w Sierpowie oraz Topoli Królewskiej.

Zamek w Inowłodzu, wybudowany w stylu gotyckim, budowla z XIV wieku, którą ufundował sam Kazimierz Wielki. Miał burzliwą historię, ponieważ został zniszczony przez pożar i kilkakrotnie przebudowywany. Dziś jest oblegany przez turystów. Tarasy widokowe i podziemia przyciągają ich coraz więcej.

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z kilku przedstawionych przez nas propozycji i zagospodarujecie odpowiednio ten wiosenny czas, zwiedzając i poznając nowe miejsca. 

Jeżeli macie Państwo własne propozycje turystyczne - chcielibyście polecić czytelnikom inne ciekawe Waszym zdaniem miejsca w okolicach Łodzi, serdecznie zapraszamy do zgłaszania ich do naszej redakcji poprzez komunikator na stronie www. Zdjęcia tych miejsc są bardzo mile widziane.