MONIUSZKOWY ZAWRÓT GŁOWY - PIEŚNI CHÓRALNE MONIUSZKI I GÓRECKIEGO

25.03.2019 18:30

Miejsce wydarzenia: Teatr Wielki w Łodzi Sala Kameralna - Łódź, plac Dąbrowskiego

Organizator: Teatr Wielki w Łodzi

Pieśni chóralne Moniuszki i Góreckiego
25 marca 2019 r. godz. 18:30
wykonawcy:
Zespół Wokalny Kameralistów Łódzkich
dyrygent – Michał Jan Barański


Moniuszki i Góreckiego chóralne pieśni religijne.
Stanisława Moniuszkę znamy jako kompozytora, nauczyciela i organistę, którego twórczość  cechuje narodowość – z elementami  o charakterze ludowym i głęboko polskimi. W naszym Teatrze poznaliśmy kompozytora w repertuarze operowym i pieśniach solowych. Teraz w koncercie z cyklu Moniuszkowy zawrót głowy, artyści naszego Teatru połączeni w Zespół Wokalny Kameralistów Łódzkich zaprezentują tę część dorobku Moniuszki, która powstała w okresie pełnienia przez niego funkcji organisty w kościele p.w. Świętych Janów w Wilnie – to religijne pieśni chóralne, które kompozytor napisał i opracował specjalnie dla swojego chóru, działającego w parafii. Mimo, iż był  zespołem amatorskim, to z powodzeniem (i pod batutą samego Moniuszki) wykonywał wielkie oratoryjne dzieła wokalno-instrumentalne m.in. Haydna, Mozarta, Mendelssohna; nie był to więc zespół parafialny, jakie w większości znamy dzisiaj. Pieśni religijne Moniuszki były zaawansowane i ambitne, zarówno pod względem artystycznym, jak i wykonawczym, stawiające wysoko poprzeczkę wiernym, którzy brali udział w liturgii – należy pamiętać, iż były to pieśni użytkowe, czyli wykonywane razem z wiernymi uczestniczącymi w nabożeństwach: Ojcze nasz, Hymn Powstańcie! Powstańcie!, Boże, błogosław ludowi, Hymn do Matki Boskiej, Psalm 137: Do Boga.
Oprócz pieśni użytkowych, znane są wśród form muzycznych również pieśni stylizowane. Ten drugi rodzaj, nasi artyści zaprezentują twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego, którego muzyka jest przepełniona emocjonalnością, a opiera się na znanych pieśniach poświęconych Matce Bożej. Środkami formotwórczymi są tu tekst oraz  modlitewna powtarzalność motywów, która stopniowo rozbudowywana melodycznie i modyfikowana dynamicznie przenosi słuchacza w zaklęty świat trwającego dźwięku i wielkiego skupienia. Kompozytor podszedł z wielkim szacunkiem do oryginalnych melodii pieśni, które odnalazł w Śpiewniku kościelnym J. Siedleckiego, a dzięki subtelnej harmonizacji - nabrały wysokich walorów artystycznych.
Oprócz Pieśni Maryjnych op. 54, poznamy też utwory nawiązujące do wydarzeń związanych z historią Polski: Totus tuus op. 60 z tekstem Marii Bogusławskiej nawiązującym do słów św. Jana Pawła II, napisane z okazji jego pielgrzymki do Polski i prawykonane na płycie lotniska 8.06.1987 oraz Pieśń rodzin Katyńskich op. 81 – utwór o mrocznym brzmieniu, oszczędny i prosty w budowie, skomponowany do słów poety Tadeusza Lutoborskiego – aktywnego działacza na rzecz przywrócenia prawdy o zbrodni katyńskiej, syna zamordowanego tam oficera.
Przed nami wieczór wypełniony pieśniami chóralnymi związanymi z tradycjami oraz historią naszego kraju, której zawsze i nieodłącznie towarzyszy muzyka…

Kup bilet