Hitem tegorocznej gali rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej okazał się być film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Natomiast zawód czuć mogli twórcy filmu "Kształt wody", ponieważ przy aż 12 nominacjach zgarnęli „tylko” 3 statuetki. Niestety nagrody nie zdobył polski film „„Twój Vincent”, który statuetkę przegrał z animacją „COCO”.

Oto lista laureatów oraz nominowanych:

Najlepszy film:

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

„Tamte dni, tamte noce”

„Czas mroku”

„Dunkierka”

„Kształt wody”

 
Najlepszy brytyjski film:

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

„Czas mroku”

„The Death of Stalin”

„Piękny kraj” („God’s Own Country”)

„Lady M.” („Lady Macbeth”)

„Paddington 2”

 

Najlepszy brytyjski debiut (scenarzysta, reżyser lub producent)

„Nie jestem czarownicą” („I Am Not a Witch”) – Rungano Nyoni (scenarzysta/reżyser), Emily Morgan (producentka)

„The Ghoul” – Gareth Tunley (scenarzysta/reżyser/producent), Jack Healy Guttman i Tom Meeten (producenci)

„Jawbone” – Johnny Harris (scenarzysta/producent), Thomas Napper (reżyser)

„Nasze królestwo” („Kingdom of Us”) – Lucy Cohen (reżyserka)

„Lady M.” („Lady Macbeth”) – Alice Birch (scenarzystka), William Oldroyd (reżyser), Fodhla Cronin O’Reilly (producentka)

 

Film zagraniczny:

„Służąca”  („Ah-ga-ssi”)

„Elle”

„Najpierw zabili twojego ojca”  („First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers”)

„Niemilość” („Loveless”)

„Klient” („The Salesman”)

 

Dokument:

„Nie jestem twoim murzynem”

„Miasto duchów”

„Ikar”

„Niewygodna prawda 2”

„Jane”

 

Film animowany:

„Coco”

„Twój Vincent”

„Nazywam się Cukinia”

 

Reżyseria:

„Kształt wody”  – Guillermo del Toro

„Blade Runner 2049”  – Denis Villeneuve

„Tamte dni, tamte noce”  – Luca Guadagnino

„Dunkierka”  – Christopher Nolan

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” – Martin McDonagh

 

Scenariusz oryginalny:

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”  – Martin McDonagh

„Uciekaj!”  – Jordan Peele

„Ja, Tonya”  – Steven Rogers

„Lady Bird”  – Greta Gerwig

„Kształt wody”  – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

 

Scenariusz adaptowany:

„Tamte dni, tamte noce”  – James Ivory

„The Death of Stalin” – Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider

„Film Stars Don’t Die in Liverpool” – Matt Greenhalgh

„Gra o wszystko” – Aaron Sorkin

„Paddington 2” – Simon Farnaby, Paul King

 

Najlepsza aktorka:

Frances McDormand – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Annette Bening – „Film Stars Don’t Die in Liverpool”

Margot Robbie – „Ja, Tonya”

Sally Hawkins – „Kształt wody”

Saoirse Ronan – „Lady Bird”

 

Najlepszy aktor:

Gary Oldman – „Czas mroku”

Daniel Day-Lewis – „Nić widmo”

Daniel Kaluuya – „Uciekaj!”

Jamie Bell – „Film Stars Don’t Die in Liverpool”

Timothee Chalamet – „Tamte dni, tamte noce”

 

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Allison Janney – „Ja, Tonya”

Kristin Scott Thomas – „Czas mroku”

Laurie Metcalf – „Lady Bird”

Lesley Manville – „Nić widmo”

Octavia Spencer – „Kształt wody”

 

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Christopher Plummer – „Wszystkie pieniądze świata”

Hugh Grant – „Paddington 2”

Willem Dafoe – „The Florida Project”

Woody Harrelson – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

 

Muzyka:

„Kształt wody” – Alexandre Desplat

„Blade Runner 2049” – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

„Darkest Hour” – Dario Marianelli

„Dunkierka” – Hans Zimmer

„Nić widmo” – Jonny Greenwood

 

Zdjęcia:

„Blade Runner 2049” – Roger Deakins

„Czas mroku” – Bruno Delbonnel

„Dunkierka” – Hoyte van Hoytema

„Kształt wody” – Dan Laustsen

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” – Ben Davis

 

Montaż:

„Baby Driver” – Jonathan Amos, Paul Machliss

„Blade Runner 2049” – Joe Walker

„Dunkierka” – Le Smith

„Kształt wody” – Sidney Wolinsky

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” – Jon Gregory

 

Scenografia:

„Kształt wody” – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

„Piękna i Bestia” – Sarah Greenwood, Katie Spencer

„Blade Runner 2049” – Dennis Gassner, Alessandra Querzola

„Czas mroku” – Sarah Greenwood, Katie Spencer

„Dunkierka” – Nathan Crowley, Gary Fettis

 

Kostiumy:

„Nić widmo” – Mark Bridges

„Piękna i Bestia” – Jacqueline Durran

„Czas mroku” – Jacqueline Durran

„Ja, Tonya” – Jennifer Johnson

„Kształt wody” – Luis Sequeira

 

Charakteryzacja:

„Czas mroku” – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji

„Blade Runner 2049” – Donald Mowat, Kerry Warn

„Ja, Tonya” – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee

„Powiernik królowej” – Daniel Phillips

„Wonder” – Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

 

Dźwięk:

„Dunkierka” – Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten

„Baby Driver” – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater

„Blade Runner 2049” – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth

„Kształt wody” – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern

„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

 

Efekty specjalne:

„Blade Runner 2049” – Gerd Nefzer, John Nelson

„Dunkierka” – Scott Fisher, Andrew Jackson

„Kształt wody” – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott

„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”

„Wojna o planetę małp”

 

Najlepszy brytyjski animowany film krótkometrażowy:

„Poles Apart” – Paloma Baeza, Ser En Low

„Have Heart” – Will Anderson

„Mamoon” – Ben Steer

 

Najlepszy brytyjski film krótkometrażowy:

„Cowboy Dave” –  Colin O’Toole, Jonas Mortensen

„Aamir” – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster

„A Drowning Man” –  Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell

„Work” –  Aneil Karia, Scott O’Donnell

„Wren Boys” – Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

 

Wschodząca gwiazda EE (nagroda publiczności):

Daniel Kaluuya

Florence Pugh

Josh O’Connor

Tessa Thompson

Timothee Chalamet